23 Aralık 2015 Çarşamba

Süt Annelik Sistemi Nasıl İşliyor


Merhaba,

Fazla sütünü bağışlamak yani süt anne olmak isteyen annelerle, sütü az ya da olmayan anneleri nasıl tanıştırdığımı size anlatmak istiyorum. 

Öncelikle sütü çok olan anneler ve sütü az olan ya da olmayan anneler FacebookTwitterInstagram  üzerinden veya mail yoluyla bana ulaşıyorlar. 

Ben onlara bazı sorular soruyorum. Başlıcaları şunlar;

Bebeğin tam doğum tarihi,
Bebeğin adı- cinsiyeti,
Oturdukları Şehir - Semt,
İletişim bilgileri.

Sonra bazı spesifik sorularım oluyor.

Sütünü bağışlamak yani süt anne olmak isteyen anneye, istenirse bağışıklık testi yaptırıp yaptıramayacağını soruyorum. Cevabına göre konuşmamı yönlendiriyorum. Aslında bu soruyu, yaptırmam diye yanıtlayan bir bağışçı anneyle karşılaşmadım. 

Bağışlanan sütü almak isteyen anneye bağışıklık testi isteyip istemediğini ve istediği taktirde bu testin maliyetini karşılayıp karşılamayacağını soruyorum. İstedikleri taktirde, maliyeti karşılamam diyen bir anneyle de daha karşılaşmadım. 

Sonrasında kendilerine uygun anne ve bebek olup olmadığına bakıyorum. İlk baktığım kriter ailelerin birbirlerine yakın oturup oturmadıkları. Uzak şehirlerde yaşıyorlarsa sütlerin taşınmasında sıkıntı oluyor. O yüzden aynı il, hatta aynı ilçedeki anneleri tanıştırmaya çalışıyorum.

Aslında dikkat ettiğim en önemli şey, bebeklerin aylarının uyumlu olması. Çünkü anne sütü ay ay değişiyor. O yüzden imkânlar el verdikçe birbirlerine uygun aylarda olmasına dikkat ediyorum.

Sonra tabii ki ailelerin istekleri doğrultusunda cinsiyetlerine önem veriyorum.

Eğer birbirlerine uygun aile bulduysam ailelerle görüşüp birbirlerine isimlerini ve telefonlarını veriyorum ve ben aradan çekiliyorum. Bundan sonrasındaki her şey, ailelere kalmış durumda. Aileler tanışarak nasıl görüşeceklerine ve süt alışverişini nasıl yapacaklarına karar veriyorlar.

Büyük şehirlerde süt anne bulmak daha kolay oluyor. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi. Bazen anneleri bekletmek zorunda kalıyorum. Bunun sebebi, bulundukları ilde sütünü vermek isteyen ya da anne sütü almak isteyen anneler bulamamam. Uygun anne bulduğumda hemen dönüş yapıp tanışmalarını sağlıyorum.

Şunu özellikle belirtmeliyim ki ailelerin bana verdikleri bilgileri kayıt altına alıp kesinlikle kimseyle paylaşmıyorum.

Herhangi bir sorunuz olursa FacebookTwitterInstagram  üzerinden veya mail yoluyla bana ulaşabilirsiniz. Size seve seve cevap veririm. 

Şimdiden Süt Anne olmak istediğiniz ya da bebeğinizi anne sütüyle beslemeye çalıştığınız için teşekkür ederim.

Sevgilerimle,
Süt Anne Açelya Görgü

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...